Znajdź warsztat

Infolinia serwisu Pilkington

Kontakt

Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o.
ul. Portowa 24, 27-600 Sandomierz
Tel.: +48 15 644 55 05
E-mail: markoweszyby@pilkington.pl
NIP: 8641393724
Numer KRS: 0000024909
Kapitał zakładowy: 30 510 500 PLN

Modernizacja linii szkła płaskiego Pilkington Polska w Sandomierzu.

W maju br. rozpoczął się generalny remont pieca szklarskiego i modernizacja linii float w hucie szkła Pilkington Polska w Sandomierzu. Umożliwi on dalszy rozwój produkcji szkła płaskiego i spełnienie rosnących potrzeb rynku architektonicznego i motoryzacyjnego w kolejnych latach. Wartość inwestycji NSG Group wynosi 120 milionów złotych.

Japoński koncern NSG Group, producent szkła dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego, rozpoczął jedną z najważniejszych inwestycji w zakładach Pilkington Polska, jaką jest remont pieca szklarskiego w hucie szkła w Sandomierzu. Pracujący nieprzerwanie od 1995 roku piec hutniczy, w którym powstaje wysokiej jakości szkło płaskie przeznaczone na rynek motoryzacyjny, architektoniczny, do zastosowań w meblarstwie i w sprzęcie AGD, zostanie całkowicie zmodernizowany i wyposażony w najnowocześniejsze technologie. Inwestycja o łącznej wartości 120 mln zł zwiększy możliwości produkcyjne sandomierskiego zakładu, pozwalając na osiągnięcie najwyższej jakości szkła float. Szkło bezbarwne float będzie nieco jaśniejsze, o wyższej przepuszczalności światła i bardziej neutralne niż to produkowane przed remontem pieca, co jest bardzo pożądaną cechą we współczesnych zastosowaniach architektonicznych. Po remoncie na linii float będzie również wytwarzane ultracienkie szkło float oraz szkło barwione w masie.

Całkowita rekonstrukcja pieca szklarskiego

Wnętrze pieca wytopu szkła Pilkington Sandomierz

Technologia float, wynaleziona w 1952 r. przez Alastaira Pilkingtona i opatentowana przez firmę Pilkington, pozwala na wytwarzanie wysokiej jakości szkła płaskiego w ciągłym, nieprzerwanym procesie. Stopiona masa szklana, o temperaturze około 1000°C, wypływa z pieca wprost do wanny flotacyjnej ze stopioną cyną. Masa, unosząc się na powierzchni cyny, rozpływa się i formuje idealnie płaską powierzchnię szkła. Jego grubość jest zależna od prędkości wypływu wstęgi szkła z wanny flotacyjnej. Po odprężeniu – procesie polegającym na kontrolowanym chłodzeniu – pojawia się idealnie płaska, polerowana ogniowo tafla szklana.
Realizowany w Sandomierzu „zimny” remont polega na zatrzymaniu tego procesu, a następnie pełnej rekonstrukcji najważniejszych elementów pieca, po jego wieloletniej eksploatacji. Operacja przebiega kilkuetapowo. Poszczególne czynności obejmują kontrolowane wygaszenie pieca szklarskiego i opróżnienie z pozostałej masy szklanej oraz cyny, a następnie całkowite wyburzenie, aż do elementów konstrukcyjnych. Kolejnym etapem jest pełna odbudowa zdemontowanych elementów przy wykorzystaniu najnowszych materiałów i rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. „Decyzja o wygaszeniu pieca i jego całkowitej modernizacji to inwestycja strategiczna, która zapewni dalszy rozwój produkcji szkła w kolejnych latach” – mówi Jerzy Baran, Dyrektor Operacyjny Pilkington Polska. „Postęp w dziedzinie technologii umożliwia implementację najnowocześniejszych rozwiązań, które pozwolą zaspokoić rosnące oczekiwania klientów w zakresie szkła bezbarwnego, barwionego w masie czy powlekanego przez kolejne dwadzieścia lat. Inwestycja umożliwi także wdrażanie kolejnych usprawnień w przyszłości, bez konieczności przerywania pracy pieca”.

Specjalistyczna wiedza ponad 600 osób

Huta szkła Pilkington w Sandomierzu

Modernizacja zakładu Pilkington Polska w Sandomierzu obejmie także wszystkie odcinki linii produkcyjnej float: suszarnię, zestawiarnię, ciągi transportowe oraz linie do odprężania i rozkroju szkła. Działania te przewidują wprowadzenie rozwiązań redukujących energochłonność procesu produkcji szkła oraz zastosowanie nowych technologii informatycznych z zakresu sterowania i analizy danych, a także usprawnień mających na celu podniesienie bezpieczeństwa pracy linii i jej obsługi. W inwestycję zaangażowanych jest kilkadziesiąt firm zewnętrznych o wąskich profilach specjalizacji. Oprócz pracowników zakładu, w przedsięwzięciu weźmie udział ponad 600 wykwalifikowanych specjalistów. W początkowym okresie część ekip pracować będzie w systemie całodobowym – przez 7 dni w tygodniu. Rozpoczęta w maju inwestycja zakończy się pod koniec lipca, a ponowne uruchomienie produkcji szkła nastąpi w drugiej połowie sierpnia 2015 r. „Prowadzone w Sandomierzu działania nie wpłyną na ciągłość dostaw. Bieżąca realizacja zamówień odbywać się będzie bez zakłóceń z utworzonego w ciągu ostatnich miesięcy zapasu magazynowego” – dodaje Jerzy Baran.

20 lat linii float w Polsce

Linia float - Huta Szkła Pilkington Polska w Sandomierzu NSG Group

Remontowana linia szkła float nazywana PS1 działała nieprzerwanie od czerwca 1995 r. Od momentu uruchomienia wyprodukowano tu 3,5 mln ton szkła, co oznacza 160 tys. ciężarówek potrzebnych do dostarczenia klientom gotowych wyrobów. Do wytworzenia takiej ilości szkła zużyto m.in. niemal 32 tys. wagonów piasku, ponad 22 tys. autocystern dolomitu i 5 tys. autocystern wapienia. Produkowane tu szkło Pilkington Optifloat Clear i Pilkington Optifloat Green, o grubościach od 1,55 mm do 12 mm, charakteryzowało się szerokimi możliwościami dalszej obróbki, laminowania, czy hartowania.
Firma Pilkington Polska jest pierwszym w Polsce producentem wysokiej jakości szkła float. Szkło produkowane jest  na rynek krajowy jak i na rynki eksportowe, takie jak Ukraina, Słowacja, Białoruś, Litwa, Węgry, Czechy, Szwecja i Finlandia.

Informacje dla wydawców:

Pilkington zajmuje się produkcją szkła od roku 1826. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group. Marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów Grupy przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego. Powiększone NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych działając w dwóch podstawowych sektorach: motoryzacyjnym (rynek części oryginalnych i zamiennych) oraz w obszarze szkła technicznego i architektonicznego, które obejmują szkło i produkty szklane do budynków nowych i poddawanych renowacji, szeroką gamę produktów o wartości dodanej, a także zaawansowane produkty dla technologii informatycznych i komunikacyjnych, zastosowań technicznych i energetyki słonecznej. Produkcja odbywa się w 30 krajach na czterech kontynentach. Produkty Grupy sprzedawane są w ok. 130 krajach. W roku podatkowym zakończonym 31 marca 2014 r. sprzedaż Grupy wyniosła ok. 4,5 miliarda euro. Z łącznej sprzedaży Grupy 39% zrealizowano w Europie, 30% w Japonii, 16% w Ameryce Północnej, a 15% w pozostałych częściach świata.

e-max.it: your social media marketing partner

Kontakt

Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o.
ul. Portowa 24, 27-600 Sandomierz
Tel.: +48 15 644 55 05
E-mail: markoweszyby@pilkington.pl
NIP: 8641393724
Numer KRS: 0000024909
Kapitał zakładowy: 30 510 500 PLN